TBLH10-350-02BK
TBLH10-350-02BK
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBLH10-350-02BK
DigiKey Part Number
102-TBLH10-350-02BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH10-350-02BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBLH10-350-02BK Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
16-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Active
Features
Push Button Actuated
Color
Black
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A