TBLH11-508-04BK
DigiKey Part Number
2223-TBLH11-508-04BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH11-508-04BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
TBLH11-508-04BK Models
Category
Current
10 A
Voltage
300 V
Series
Wire Gauge
16-24 AWG
Packaging
Box
Mounting Type
Surface Mount
Color
Black
Positions Per Level
4
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.200" (5.08mm)