TBP01P1-508-02OR
DigiKey Part Number
2223-TBP01P1-508-02OR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01P1-508-02OR
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
16 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Packaging
Bag
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Part Status
Active
Color
Orange
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
2
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Size
M3
Plug Wire Entry
180°
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Termination Style
Screw
Wire Strip Length
7mm
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Contact Material
Copper Alloy
Current - IEC
20A
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Voltage - IEC
320 V
Insulation Height
0.591" (15.00mm)