FFMD-05-T-07.10-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱557.39000
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱557.98000
Image for FFMD-05-T-07.10-01-N is not available
FFMD-05-T-07.10-01-N
DigiKey Part Number
FFMD-05-T-07.10-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-05-T-07.10-01-N
Description
.050 CABLE PLUG
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.592' (180.34mm, 7.10")
EDA/CAD Models
FFMD-05-T-07.10-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
0.592' (180.34mm, 7.10")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)