FFMD-05-T-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8574-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFMD-05-T-12.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 10POS M-F 12"
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFMD-05-T-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Plug
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 136
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱617.53000₱617.53
10₱559.17500₱5,591.75
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 10POS M-F 2"
In-Stock: 2247
Unit Price: ₱497.24000
CABLE ASSEM .05" 10POS M-F 6"
In-Stock: 219
Unit Price: ₱545.48000
CABLE ASSEM 1.27MM 10POS 7"