Image for MTSW-108-07-S-D-215 is not available
MTSW-108-07-S-D-215
DigiKey Part Number
612-MTSW-108-07-S-D-215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-07-S-D-215
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-07-S-D-215 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A