SEAM-30-03.5-L-10-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
SEAM-30-03.5-L-10-2-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-30-03.5-L-10-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 300P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM-30-03.5-L-10-2-A-K-TR Models
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 11mm, 11.5mm
Number of Positions
300
Height Above Board
0.240" (6.10mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)