SNT-100-BK-T-H
DigiKey Part Number
SAM8972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNT-100-BK-T-H
Description
CONN SHUNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Black Open Top, Grip 0.100" (2.54mm) Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SNT-100-BK-T-H Models
Category
Pitch
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Height
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Open Top, Grip
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Gender
Female Sockets
Current Rating (Amps)
4.3A per Contact