SS-125-G-22
DigiKey Part Number
SS-125-G-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-125-G-22
Description
SOCKET STRIPS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS-125-G-22 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C