TMS-120-02-G-S
DigiKey Part Number
SAM12209-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMS-120-02-G-S
Description
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMS-120-02-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.320" (8.13mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5A per Contact