TSW-110-14-G-D
DigiKey Part Number
SAM1052-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-110-14-G-D
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-110-14-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 356
Factory Stock: 315
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱202.47000₱202.47
10₱171.86100₱1,718.61
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 1020
Unit Price: ₱704.48000
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 100
Unit Price: ₱820.00000
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 160
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
In-Stock: 160
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM