TSW-150-23-G-D
DigiKey Part Number
SAM1068-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-150-23-G-D
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-150-23-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 212
Factory Stock: 692
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱511.53000₱511.53
10₱504.38900₱5,043.89
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: ₱746.76000
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: ₱733.06000
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM