ABLS1A12060E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 12
Unit Price: ₱1,381.56000
Datasheet
Parametric Equivalent
Mornsun America, LLC
In Stock: 2
Unit Price: ₱1,354.76000
Datasheet
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 971
Bel Power Solutions
In Stock: 0
New at DigiKey
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 6.3A
ABLS1A12060E
ABLS1A12060E
ABLS1A12060E
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A12060E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A12060E
Description
DIN-RAIL PSU,POWER 75W,DC 12V OU
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6.3A
Manufacturer
Schneider Electric
Power (Watts)
76W
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
20°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Features
IP20, Universal Input
DC Voltage - Input (Min)
127V
Size / Dimension
4.02" L x 1.26" W x 4.93" H (102.0mm x 32.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
370V
Approval Agency
CE, UL
Voltage - Output 1
12V