BSH1001T02A2A
DigiKey Part Number
4008-BSH1001T02A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1001T02A2A
Description
MOTOR 100 IP40 SMOOTH ABS NOBRK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.15kW 480VAC
Category
RPM
6000 RPM
Manufacturer
Schneider Electric
Torque - Rated (oz-in / mNm)
447.5 / 3160
Series
Power - Rated
1.15kW
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
480VAC