LC1D18ED
DigiKey Part Number
4008-LC1D18ED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18ED
Description
TESYS 3P CTR 18A AC3 9KW1NO1NC48
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18ED Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Suppressor
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
18 A