LC1D25M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25M7
Description
TESYS CTR 25A AC3 11KW 1NO1NC220
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
187 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
25 A