LC1D32F7
DigiKey Part Number
4008-LC1D32F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32F7
Description
TESYS CTR 32A AC3 15KW 1NO1NC110
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D32F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Contact Rating (Current)
32 A