LC1D32U7
DigiKey Part Number
4008-LC1D32U7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32U7
Description
TESYS3P CTR32A AC3 15KW1NO1NC240
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 240VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D32U7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Contact Rating (Current)
32 A