LC1D40AF7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AF7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AF7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 40A 18,5KW AC3
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D40AF7 Models
Category
Contact Rating (Current)
40 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage
93.5 VAC
Coil Voltage
110VAC
Must Release Voltage
33 VAC