LC1D50A6BBE
DigiKey Part Number
4008-LC1D50A6BBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50A6BBE
Description
TESYS CONT 3P 50A AC3 NO+NC 24V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50A6BBE Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
65 ms
Release Time
80 ms
Contact Rating (Current)
50 A