LC1D65BD
DigiKey Part Number
4008-LC1D65BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65BD
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65BD Models
Category
Contact Rating (Current)
65 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC