LC1D80M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80M7
Description
CONTACTOR TESYS DECA 80A 3P 220V
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
187 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A