LC1D95FE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D95FE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95FE7
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 115VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D95FE7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
97.75 VAC
Must Release Voltage
34.5 VAC
Coil Voltage
115VAC
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
95 A