LC1DT25G7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Unit Price: ₱7,687.91000
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 25 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1DT25G7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT25G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT25G7
Description
TESYS CONTACTOR 4P AC1 25A 120VA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT25G7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
25 A