LC2D12G7V
DigiKey Part Number
4008-LC2D12G7V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D12G7V
Description
TESYS REVERSING CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC2D12G7V Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
22 ms
Contact Rating (Current)
12 A