LE1D12U7
DigiKey Part Number
4008-LE1D12U7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LE1D12U7
Description
ENCLOS 1S 12A 240V 50/60
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 240VAC Supply 12A 690V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
12A
Packaging
Box
Wattage - Load
7500 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
240VAC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C