SMS15.TCT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMS15.TCT |
Description | TVS DIODE 15VWM 29VC SOT23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 350W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ) |
Unidirectional Channels 4 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max) | Package / Case SOT-23-6 |
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29V | Base Product Number |