TDS2201P.F
DigiKey Part Number
600-TDS2201P.FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDS2201P.F
Description
TVS DIODE 22VWM 28VC 2DFN
Detailed Description
28V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN (1x0.6)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
450W
Applications
USB
Capacitance @ Frequency
58pF @ 1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
25V
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28V