SSH66TU12N100S
DigiKey Part Number
725-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSH66TU12N100S
Description
SEN LVL LIQ SWITCH SPST/NC/NO
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (Single Float) SPST-NC/NO Output Panel Mount, 1/2" (12.7mm) NPT Thread
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSH66TU12N100S Models
Category
Current
100 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Minimum Liquid Specific Gravity
0.75
Series
Mounting Type
Panel Mount, 1/2" (12.7mm) NPT Thread
Packaging
Bulk
Material - Housing & Prism
304 Stainless Steel, 316 Stainless Steel
Part Status
Active
Operating Temperature
120°C
Type
Liquid
Voltage Rating
24VDC, 24VAC