SIT8920BM-32-33E-20.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8920BM-32-33E-20.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8920BM-32-33E-20.000000
Description
MEMS OSC XO 20.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
20 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Output
LVCMOS, LVTTL
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±25ppm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)