123SPC100A
DigiKey Part Number
1655-1693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
123SPC100A
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 120A SPD-3A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 120A Surface Mount SPD-3A
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 100 V
Packaging
Box
Capacitance @ Vr, F
3000pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SPD-3A
Current - Average Rectified (Io)
120A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 120 A