S5D50170H2
DigiKey Part Number
1655-S5D50170H2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S5D50170H2
Description
SILICON CARBIDE DIODE 1700V, 50A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1700 V 200A Through Hole TO-247AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1700 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
4800pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200A
Supplier Device Package
TO-247AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C