TPK30KP78A
DigiKey Part Number
1655-1337-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPK30KP78A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SPD-4
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 240A Ipp Tvs Diode Surface Mount SPD-4
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
240A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bag
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Package / Case
SPD-4
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V