SCP30S12-UDN_view2.jpg
SCP30S12-UDN
DigiKey Part Number
2106-SCP30S12-UDN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCP30S12-UDN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 30W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2.5A
Category
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
2.5A
Series
Power (Watts)
30W
Part Status
Active
Efficiency
75%
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Number of Outputs
1
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.55" L x 1.29" W x 4.71" H (65.0mm x 33.0mm x 120.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
DC Voltage - Input (Max)
375V