SCP30S5-DN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SolaHD
In Stock: 2
Unit Price: ₱18,140.12000
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 6A
SCP30S5-DN
DigiKey Part Number
2106-SCP30S5-DN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCP30S5-DN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 5V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6A
Power (Watts)
30W
Efficiency
70%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.55" L x 1.29" W x 4.71" H (65.0mm x 33.0mm x 120.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
DC Voltage - Input (Min)
100V
Minimum Load Required
No
DC Voltage - Input (Max)
375V
Base Product Number
Voltage - Output 1
5V