CSSK0612FTL750 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CSSK0612FTL750 |
Description | RES 750 OHM 1% 1W 0612 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.75 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CSSK0612FTL750 Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Wide 1206 (3216 Metric), 0612 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.065" L x 0.120" W (1.65mm x 3.05mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm) |