HCS3920FTL200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HCS3920FTL200 |
Description | RES 0.0002 OHM 1% 5W 3920 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.2 mOhms ±1% 5W Chip Resistor 3920 (1052 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HCS3920FTL200 Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 3920 (1052 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.402" L x 0.205" W (10.20mm x 5.20mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.084" (2.13mm) |