HVCB1206FTC100M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Unit Price: ₱300.61852
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Unit Price: ₱293.83876
Datasheet
100 MOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Stackpole Electronics Inc. HVC Series High-Voltage Precision Chip Resistors | Datasheet Preview
HVCB1206FTC100M
DigiKey Part Number
HVCB1206FTC100M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB1206FTC100M
Description
RES 100M OHM 1% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
HVCB1206FTC100M Models
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)