HVCR1206FDD10M0
DigiKey Part Number
738-HVCR1206FDD10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HVCR1206FDD10M0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-HVCR1206FDD10M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCR1206FDD10M0
Description
RES 10 MOHM 1% 1/3W 1500HV
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVCR1206FDD10M0 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)