MCJ0201ZT0R00
DigiKey Part Number
738-MCJ0201ZT0R00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJ0201ZT0R00
Description
RES SHUNT, 0201, JUMPER, 8A
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 Ohms Jumper Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCJ0201ZT0R00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Series
Supplier Device Package
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)