RC14KT100K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 5,311
Unit Price: ₱19.06000
Datasheet
100 kOhms ±10% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Non-Inductive, Pulse Withstanding Carbon Composition
RC14KT100K
DigiKey Part Number
738-RC14KT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC14KT100K
Description
RES 100K OHM 10% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC14KT100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)