RHC2512FT15R0
DigiKey Part Number
RHC2512FT15R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RHC2512FT15R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RHC2512FT15R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHC2512FT15R0
Description
RES 15 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
15 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RHC2512FT15R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)