RMCP2512JT100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 18,078
Unit Price: ₱55.38000
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Unit Price: ₱13.46039
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 72
Bourns Inc.
100 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP2512JT100R
DigiKey Part Number
RMCP2512JT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP2512JT100R
Description
RES 100 OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP2512JT100R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)