RPC1206FT200R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Unit Price: ₱1.34333
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱1.39812
Datasheet
200 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1206FT200R
DigiKey Part Number
RPC1206FT200R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206FT200R
Description
RES 200 OHM 1% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC1206FT200R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)