RPC2010JT330R
DigiKey Part Number
RPC2010JT330RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC2010JT330RCT-ND - Cut Tape (CT)
RPC2010JT330RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2010JT330R
Description
RES 330 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
330 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC2010JT330R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)