RVC1206FT220K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Unit Price: ₱0.31055
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 35,675
Unit Price: ₱5.96000
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
Vishay Dale
Bourns Inc.
Image for RVC1206FT220K is not available
RVC1206FT220K
DigiKey Part Number
RVC1206FT220K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVC1206FT220K
Description
RES 220K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RVC1206FT220K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)