ESDA8P30-1T2
DigiKey Part Number
497-18041-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18041-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18041-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA8P30-1T2
Description
TVS DIODE 6.3VWM 12VC SOD882T
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882T
EDA/CAD Models
ESDA8P30-1T2 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Package / Case
SOD-882
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V