L6983N33QTR
DigiKey Part Number
497-L6983N33QTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-L6983N33QCT-ND - Cut Tape (CT)
497-L6983N33QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6983N33QTR
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L6983N33QTR Models
Category
Voltage - Input (Max)
38V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Voltage - Input (Min)
3.5V