L78L33ACD13TR
DigiKey Part Number
497-1199-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1199-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1199-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L33ACD13TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L78L33ACD13TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
49dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V