L78L33ACZTR
DigiKey Part Number
497-16176-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16176-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78L33ACZTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L78L33ACZTR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
6 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
49dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V